Seramik ve Yapı Kimyasalları

Seramik ve Yapı Kimyasalları ile ilgili tüm konu başlıklarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Duvar Yapısının Tespit Edilmesi

İnşaatlarda kullanılan yapı malzemesinin çeşitliliği nedeniyle, bazen duvar kağıdının veya sıvanın arkasında ne tip bir duvar bulunduğunu anlamak zordur. Sağlamlık açısından, dübelleri yerleştireceğiniz delikleri delmeden önce duvar yapısının tesbit edilmesi çok önemlidir.

Nasıl anlarsınız?

 2 farklı kontrol yöntemi vardır:

1) Sesten anlama:

Tıklamak yoluyla, duvarın masif mi, boşluklu mu olduğu veya alçıpan gibi bir pano sisteminden mi yapıldığı anlaşılabilir.

2) Delerek anlama:

Bu yöntem daha güvenilir ve kesindir. Delme esnasında duvardan çıkan toza bakarak duvarın yapısını tespit edebilirsiniz. Tabii ki bu biraz tecrübe ister.

Deneme için açtığınız delikten çıkan tozu biriktirin ve dikkatle inceleyin. Tozun renk ve kıvamından duvarın tipini kesin olarak belirlemek mümkündür.

Beton:Açık gri veya beyaz renkli, ince ve kuru bir toz çıkar.

Tuğla:Kırmızı renkli bir toz çıkar.

Kireç-kumu:Çıkan toza dokunurken kumu andırır ve rengi beyazdır.

Gözenekli beton (gazbeton):Beyaz, kaba taneli ve hafif yağlı bir toz çıkar.

Alçıpan:Alçıpan tozu beyaz ve incedir, matkap ucuna yapışmaya eğimlidir.

Staf:Açık gri renkli bir toz çıkar.

3)Dübel seçimi:

Duvarın yapılmış olduğu malzemeyi tesbit ettikten sonra, geriye elinizdeki eşyayı nasıl bir dübel ile duvara monte edeceğinizi belirlemek kalır.

Beton ve masif duvarlar için en uygun dübel olan üç bölümlü açılır, dübeli (Expansiyons dübel EL) ya da: İsterseniz beton ve masif duvarlarda VLF üniversal çerçeve dübelini kullanabilirsiniz. LSN çivi dübelini kullanın. VLF üniversal çerçeve dübelini boşluklu duvarlarda da kullanabilirsiniz. 

Beton, masif ve boşluklu duvarlarda, ayrıca duvar panolarında (alçıpan veya staf) TFS tipi (1), boşluklu duvarlarda ise TSF-L tipi (2) üniversal spiral yaylı dübeller kullanın.

 • Duvar yapısını tesbit etmek için: Darbeli veya şahmerdanlı matkap, darbeli veya şahmerdanlı matkap için beton matkap ucu
 • Parçayı sağlam monte etmek için: Beton ve masif duvarlar için; plastik veya metalden açılır dübel, boşluklu duvar ve duvar panoları için plastikten üniversal dübel ya da metalden boşluklu duvar dübeli

 

 

Yer Karolarının Döşenmesi

Desenin Saptanması
Yer karolarını döşemeye, duvar karolarının döşenmesi bittikten sonra geçin. Ancak bu sayede duvardaki karo birleşme çizgilerinin zeminde kesişmeden devam etmesini sağlayabilirsiniz. Karşılıklı duvarlarda çizgilerin tam paralel bulunmaları gerekir. Önce, yer karolarını hangi desen döşeyeceğinizi saptayın.

Alt Zeminin Hazırlanması
Yer karlarınn alt zemininin düzgün lmasna dikkat edin. Eski binalardaki döşemelerde genellikle çatlaklar veya çukurlar bulunur. Böylece bir zemini bir spatül macunu döşemeden önce her zeminin astarlanması gerekir. Geniş bir fırça ya da metal fırça yardımıyla derinlik astarını veya yapıştırma emülsiyonunu yayın. Astarın iyice kurumasını bekleyin - bu yaklaşık üç saatte gerçekleşir.

Odanın zemin yüzölçümünü tam olarak ölçün ve orta noktasını işaretleyin. Dik açılı oodalarda odanın ortasından bir hizalama ipi geçirmeniz en iyisidir. İpi geçirmeniz en iyisidir. İp, yan duvarlara paralel ilerlemelidir. Ondan sonda karoları ayarlayabilirsiniz. Ancak, yapıştırmaya başlamadan önce karoları her olasılığa karşı önce deneme amacıyla serbest olarak yerleştirin.

Karoların Yapıştırılması ve Kesilmesi
Kullanıma hazır bir karo yapıştırıcısı kullanın. Karoları çimento alçı üzerine döşeyeceksenez, yapıştırıcıyı suyla karıştırın. Karoları çalışma tezgahlarının ya da yerden ısıtma borularının üzerine döşeyecekseniz karo yapıştırıcısını özel bir katkı malzemesiyle (yapıştırıcı - Elasti) karıştırın. Yapıştırıcıyı bir "olgunlaşma süresi" geçtikten sonra malayla homojen olarak alt zeminin üzerine sürün. Her zaman yalnızca, bir defaada çalışabileceğiniz kadar yapıştırıcı kullanın - yani 1 ile 1,5 m2 arasında.

Yapıştırıcıyı dişli bir spatülle, düz bir yüzey elde edinceye kadar karıştırın. Dişlerin büyüklüğü karonun arka yüzüne ve alt zemine bağlıdır - çok küçük seçmeyin.

İlk Karo'yu duvar kenarına yerleştirin, sonra ilk karo sırasını buna göre hizalayın. Bu arada yapIştırıcıda bir kabuk oluşursa artık o yapıştırıcıyı kullanamazsınız. Yeni yapıştıırıcı sürün. Bir kenar karosunu uygun şekilde kesmeniz gerekirse, bir karo kesme aletiyle düzgün kerarlar elde edebilirsiniz. Bu aletin ölçüsünün ayarlanması ve karonun üst kısımdan yarılması son derece kolay ve sorunsuz olmaktadır. Kalın karolarda sırlı taraf açıldıktan sonra karo kesicisinin kenarı üzerinden kırılması gerekir. Yuvarlak şekiller açmanız gerekirse - örneğin tuvalet veya boru çıkışlarında: Karoyu borunun çapına göre, sırlı tarafından hareket ederek, papağan gagası olarak bilinen alet (karo kerpeteni) milimetre düzeyinde parçalar halinde kırın. Karoları yerleştirme plannına göre, yapıştırıcı yatağının içine hafifçe iterek koyun. Iyice baştırın. Kauçuk bir çekiçle üzerine dikkatle vurun. Karoları yerleştirirken derz istavrozları kullanırsanız derzler homojen genişlikte olur. Yer karolarını şu şekilde kusursuzca hizalayabilirsiniz : Ilk duvar sırasının aşağısında sağa ve sola birer karo koyun. Bu karoların üzerine bir ip tutturun ve bir sonraki kar sırasını bu ip boyunca hizalayın. Burada, derzlerin yine karo döşenen komşu odalarda kesintisiz olarak devam etmesine dikkat edin. Iki karo tabakası arasında, tam sert alçının genleşme derzinin üzerinde bir genleşme derzi bırakın. Diğer alt zemin türlerinde : Genleşme derzini kapı kanadının altına getirin.

Balkon ve Teras
Balkonunuza ya da terasınııza karo döşemek isterseniz dona dayanıklı karolar seçin. Yağmur ve kar sularının akabilmesi için %20 bir eğim düşünün (3m derinliğinde bir terasta örneğin 6 cm eğim bulunmalıdır). Karoların yüksek zorlamalara dayanabilmesi için yapıştırıcıya ve derz harcına özel katkılr ilave edin.

Karoların Birleştirilmesi
Şimdi karolar birleştirilebilir. Birleşme yerlerinin (derzlerin) temiz, tozsuz ve homojen derinlikte olup olmadıklrını kontrol edin. Derzlerde kalmış kirler varsa bunlar küçük bir tahta malayla kazıyarak temizleyin. Sonra derz harcını karıştırın - normal zorlamalı yerler (çalışma tezgahı, yerden ısıtma borularının üzeri, balkon ve teras karoları) için elasti katkı malzemesiyle karıştırmalısınız. Derz harcını örneğin bir malayla karııştırın. Harç viskoziteli olmalıdır. Harcı karoların üzerine dökün.

Çimento içeren ürünlerle çalışırken kauçuk eldiven kullanın. Gözünüze önemli miktarda harç kaçarsa zamankaybetmeden bol suyla yıkayın ve bir doktora danışın. Güvenliğinizi garantilemek için bu iş sırasında koruyucu gözlük takın. Derz harcını kauuk bir silecekle dağıtın - diyagonal olarak , yani derzlerin yönünü çaprazlayacak şekilde.

Harcı derzlerin içine iyice yedirin, birkaç kez ileri geri silin. Derzler homojen şekilde dolunca, üstte kalan harcı hafif bir basınç uygulayarak ve kauçuk silecek yardımıyla toplayın.

Duvar Karolarının Döşenmesi

Astarlama
Önce alt zeminleri astarlayın. Banyonuza karo döşemek istiyorsanız bir fırçayla derinlik astarı veya yapıştırma emülsiyonu sürün. Alt zemin temiz, kuru ve her şeyden önce yeterli taşıma kapasitesine sahip olmalıdır. Alt zeminde duvar kağıdı bulunuyorsa bunların mutlaka sökülmesi gerekir. Diğer engebeler spatula ile düzeltilebilirler. Derinlik astarını ya da yapıştırma emülsiyonunu uyguladıktan sonra en az üç saat süreyle kurumalarını bekleyin.

Ana Çizgin Belirlenmesi
Bir düşey ve bir yatay ana çizgi çizin. Bu çizgilerin kurşunkalem, hizalama ipi ve suterazisi yardımıyla doğru şekilde işaretlenmesi, çalışmanızın özellikle daha sonraki adımları için önemlidir. Bu işaretlere göre daha sonra ilk karo sıranızı yerleştirmeye başlayın. Karoları bu çizgiler üzerine önce yatay ve ardından düşey olarak, başaşağı duran bir T biçimi elde edecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Karo Yapıştırıcısı
Yapıştırıcının seçiminde, karolarınızın hangi alt zemine yerleştirilmek istendiğine dikkat edin : Alçı sıvalar veya kartonpiyer levhaları, tugla duvarlar ve beton üzerine karolar, duvar karoları için satılan normal yapıştırıcılarla yapışırlar. Yeni karoları eski karoların üzerine veya suya dayanıklı çalışma tezgahlarının üzerine yapıştırmak istiyorsanız, yüksek zorlamalı ortamlar için üretilen bir yapıştırıcıyı seçmelisiniz. Piyasadaki normal yapıştırıcılar kullanıma hazır halde satılırlar. Bunları suylla veya bir katkı maddesiyle karıştırın. Birkaç dakikalık kısa bir olgunlaşma süresinden ve bir kez daha karıştırıldıktan sonra yapıştırıcınız hazırdır. Karo yapıştırıcısını bir dişli spatül yardımıyla iyice karıştırın. Seansa kuru astar üzerine şimdi yeni karıştırdığınız karo yapıştırıcınızı sürerek başlayın. Yapıştırıcıyı bir mala yardımıyla alt zeminin üzerine yayın. Bu işlem sırasında, yapıştırıcıyı sürerken homojen ve her şeyden önemlisi pürüzsüz bir yüzeyin oluştugundan emin olmalısınız. Karo yapıştırıcınızın çalışılma süresinin oda sıcaklığına bağlı olduğunu unutmayın Başlamadan önce karolarınızın arka yüzünü kontrol edin. Bu yüzey yoğun şekilde profiliyse büyük dişli spatül seçin. Spatül dişlerin, karoların yapıştırıcının üzerine döşenmesi sırasında karo arka yüzeyinin en az %80 ini yapıştırıcıyla ıslanabilecek şekilde seçilmesi gerekir.

Karoların Döşenmesi
Şimdi karoları döşemeye başlayabilirsiniz. Karoları yapıştırıcıya yatağının içine itin. Döşerken ara sıra (karo kerpeteni) kenarlarını açın. Boru bir karonun ortasından karoların arka yüzeylerinin %80 ini ıslanıp ıslanmadığını konrol edin. Bunu, yeni yerleştirilmiş karolardan rasgele birini kaldırarak yapın. Derz istavrozları kullanırsanız karo kaplamanız homojen derz aralıklarına sahip olur. Boruların çevrelerine karo yerleştirilmesi : Boru bir derz içinden geçiyorsa papağan gagasıyla (karo kerpeteni) kenarlarını açın. Boru bir karonun ortasından geçiyorsa, karoyu iki eşit parçaya ayırın ve parçanın kenarından boruya dikkatle yer açın. Kauçuk ip ve suterazisi yanında köşe ipi de karoların hizalanması için pratik bir araçtır. Karoları döşerken karolarınızın yatay yerleşip yerleşmediğini ve arkalarının yapıştırıcıyla ıslanıp ıslanmadığını sürekli olarak kontrol edin.

Küçük bir kusur keşfederseniz, yapıştırılan malzemede düzeltme süresinin, alt zeminin ve karoların emme kapasitesine bağlı olduğunu düşünün. Yani hemen düzeltmeniz en iyisidir. Döşeme ya da tavan yakınında ve pencerelerle kapıların çevresinde karoları kesmeniz gerekecektir; bu işi, yapıştırıcıyı sürmeden önce yapın.

Derzleme
Şimdi banyonuzdaki tüm duvar yüzeylerini yeni döşediniz. Yapıştırıcı sertleşinceye kadar bekleyin; sertleşme süresini paketin üzerinden okuyun. Sonra derz harcını suyla, koyu bir şerbet haline gelecek şekilde karıştırın. Derz harcını bir derz lastiği veya süngerli tahta ile derzlerin içine bastırın. Taşan malzemeyi özenle diyagonal, yani derzlere çapraz olarak sıyırın. Derzler mat bir şekilde kuruyana kadar bekleyin. Sonra karo yüzeylerini nemli, ama çok ıslak olmayan bir süngerle çapraz şekilde ilerleyerek temizleyebilirsiniz. Süngeri bu temizleme işlemi sırasında çok sık yıkayın. Daha sonra, yeni döşediğiniz karolarınızı bir kez daha kuru ve temiz bir bezle silin.

Fayansta Delik Açmanın Püf noktaları

Banyoda veya mutfakta duvara monte edilecek aynalı dolap, havlu askısı, lavabo, aspiratör, mutfak dolabı gibi eşyalar için genellikle fayanslarda delik açmak gerekir. Delik açarken fayansları zedelememek için yandaki tavsiyeleri dikkate alın...

Dikkat!
Delik açmadan önce; duvarın içindeki boru ve elektrik tesisatını belirlemek için metal dedektörüyle tarama yapmak gerekir. Özellikle elektrik düğmeleri ve prizlerin, armatür ve vanaların yakınında delik açacaksanız çok dikkatli olmalısınız.

 • Delik açacağınız yeri işaretlerken her zaman nokta yerine çarpı koyun ki çarpının ortası delme noktası olarak belirgin kalsın.
 • Deliği sıradan bir beton matkap ucuyla açabilirsiniz.
 • Eğer imkan varsa fayans derzlerinden delik açmak daha kolaydır.
 • Delme noktasını keçeli kalemle doğrudan fayansa işaretliyorsanız, çarpının ortasında fayansı biraz zedeleyin ki matkap ucu kaymasın.
 • Matkabı normal konuma getirin, asla darbeli konumda delmeyin!
 • Takribi delme noktasını belirlerken fayansın üzerine bir kağıt bant yapıştırabilir, üzerine kurşun veya tükenmez kalem ile işaret koyabilirsiniz. Kağıt bandın bir avantajı da fayansı delmeye başlarken, matkap ucunun bandın içinden daha kolay fayansa geçmesidir.
 • Fayansı deldikten sonra, arkasındaki beton ya da masif duvar darbeli konumda delinebilir.

Neler Gerekli

 • Birden fazla deliği hizalamak için: Su terazisi
 • Doğrudan fayansa işaret koymak için: Diken
 • Doğrudan fayansa nokta koymak için: Keçeli kalem
 • Kağıt banda işaret koymak için: Kurşun veya tükenmez kalem
 • Delik açmak için: Darbeli matkap, beton matkap ucu
Delme Yöntemleri ve Matkap Uçları

Dübel takmak için önce delik açmak gerekir. Dolayısıyla bir de matkaba ihtiyacınız var. Delik açmada kullanılacak tekniğe göre, darbeli matkap ile elektropnömatik şahmerdanlı matkap arasından seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca kenar mesafesini ya da eksenel mesafeyi de koruyun.

Delme Yöntemleri: 

1) Normal delme:

Bu yöntemle deliği açmak için matkabı darbeliden normal konuma getirin. Özellikle tuğla duvarlar gibi delikli ve boşluklu duvarlarda veya alçıpan ve staf gibi giydirme sistemlerinde bu yöntemi kullanmak gerekir.

2) Darbeli delme:

Matkabı yüksek devir hızına ve küçük darbelerle çalışma konumuna getiriniz. Özellikle dolu tuğla, dolu sert tuğla ve dolu kireç-kum tuğla duvarlar gibi masif duvarlarda bu yöntem kullanılır.

3) Şahmerdanlı delme: 

Duvar elektropnömatik bir matkapla, düşük devir hızında az sayıda fakat çok kuvvetli darbelerle delinir. Beton, doğal taş, granit ve benzeri çok dayanıklı yapı malzemelerini bu yöntemle delmek uygundur.

Diğer delme yöntemleri ise elmaslı delme ve özel delmedir.

Yük taşıma kapasitesi:

Seçtiğiniz dübellerin (resimde: TFS) yük taşıma kapasitesinden tam olarak faydalanmak için, deliğin çapı, yerleştirme derinliği ile vidanın çapının uygun olmasına dikkat edin.

Asgari derinlik:

Çerçeve dübelleri (örn. VLF) için: Asgari derinlik h1 = yerleştirme derinliği hef + azami montaj parça kalınlığı tfix + 10 mm ilave.

Ayrıca:

Deliği duvara dik açıyla açın ve delerken yönü değiştirmeyin. Açtığınız deliği mutlaka tozdan arındırın!

Normal delme yöntemi için: Normal konumda darbeli matkap ve beton matkap ucu

Darbeli delme yöntemi için: Darbeli konumda darbeli matkap ve beton matkap ucu

Şahmerdanlı delme yöntemi için: Elektropnömatik şahmerdanlı matkap, uygun matkap ucu