Hırdavat

Hırdavat ile ilgili tüm konu başlıklarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Çevreye Zarar Vermeden ve Güvenli Çalışma

Mutlaka siz de evinizdeki işleri çerçeveye zarar vermeden ve güvenli bir ortamda yapmak istersiniz. Bunun için size yararlı olacak bilgiler veriyoruz :

Mavi Melek

Evinizdeki işler için malzeme satın alırken çevre damgasına, örnegin Mavi Melek damgasına dikkat edin. Bu ürün sembolü bir Ekonomi Bilim ve Tüketici Birlikleri jürisi tarafından verilmektedir Mavi Melek koruyucuları için geçerlidir.” işaretini taşıyan tüm ürünlerin çevreye, benzerlerine oranla daha az yük getirdiğini anlatır.

Önemli : Bu, işaretli eşyaların zararlı madde içermediği anlamına gelmez, yalnızca zararlı madde oranları diğerlerinden daha az demektir.

RAL Kalite İşareti
Alman Kalite Güvencesi ve işaretlenmesi Kurumu tarafından verilen bu kalite işareti 1986 yılından beri kullanılmaktadır. Örneğin cephe kaplamaları gibi, yük binmeyen yerlerde kullanılacak tüm ahşap yapı elemanlarında uygulanan bütün ahşap Anlamı şudur. RAL işaretini taşıyan ahşap koruma elemanları ahşap koruma elemanları ahşap zararlılarına karşı etkilidir ve talimatlara uygun olarak kullanıldıklarında, salık için sakıncalı değildir. RAL damgasını taşımayan ürünlerde ahşap zararlılarına karşı etkililik ve sağlık açısından uygunluk garantisi mevcut değildir.

Elektrikli Aygıtlar İçin Geri Dönüşüm
Üzerlerinde bu işaretin bulunduğu ve yararlı ömrünü tamamlayan bir elektrikli aygıtı (şebeke akımı veya aküyle çalışan) üreticisine geri gönderebilirsiniz. Geri dönüşüm plaketi bulunan bayilere de bu aygıtlar teslim edilebilir. Eski aygıtlar türlerine göre, örneğin plastik kabinler veya metal parçalar gibi değerli madde gruplarına ayrılırlar. Yeniden kullanılamayan artık maddeler (yağ ve gres) özel çöpler arasında gönderilir.

GUT Damgası
GUT damgası bir duvardan duvara halıyı veya normal halıyı satın alırken size yardımcı olur. Bu damga, Çevreye Dost Duvardan Duvara Halılar Birliği tarafından verilmektedir. Bu birliğin amacı, duvardan duvara ve tek halıları sağlık ve çevre açılarından test etmektir. Damgayı taşıyan ürünlerin zararlı madde vinil klorür gibi sağlığa zararlı madde içermedikleri onaylanmıştır.İşaret ayrıca, üretimde floroklorahidrokarbonlar ve asbest kullanılmadığını da anlatır. Her damga bir kontrol numarası içerir ve bu numara, tüketici olarak size ek bir güvence sunmaktadır.

RAL Duvarkağıdı Damgası

Duvarkağıtları için RAL kalite işareti yalnızca bir kalite güvencesi değildir. Bu testten geçen üreticiler üretimde, örnegin baskı boyaları içinde zehirli, ağır metal içeren pigmetleri kullanmayı bırakmışlardır. Ozon tabakasını yok eden FKHK, stabilizatör olarak kurşun ve kadmiyum, ayrıca klorlanmış, aromat içeren solventlerin kullanımı da duvar kağıdı üretiminde tabudur.

Gürültü Çevreyi Taciz Demektir

Elektrikli aygıtları ve makineleri satın alırken veya kiralarken gürültü yönüne dikkat edin: Gürültü sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle, çalışırken kulak koruyucusu kullanın - ve komşularınızı da düşünün. Böylece tatsız çekişmelerden kurtulursunuz. Tornavidalarda akü kullanın, aküler çevre için pillerden daha az zararlıdır, çünkü 1000 kez doldurulabilirler.

Akülerinizi imha etmeniz gerektiği zaman şunu unutmayın : Onlar da piller gibi özel çöp grubuna girmektedir.

İş Güvenliği Önemlidir
Yaralanma tahlikesini olabildiğince azaltmak için, evde yaptığınız işlerde üzerinize rahat oturan ama kapalı tulumlar giyin. Testere, matkap, cila gibi birçok işte ek olarak iş eldiveni ve koruyucu gözlük de kullanılması gerekir. Tahta ve beton vb. Tozları kansere yol açabilir. Matkapla çalışırken çok küçük parçacıklar akciğerlere kaçar. Bu nedenle solunum koruyucu donanım, kullanımlık maskeler, genellikle sınırlı bir koruma sağlarlar ve kullanıldıktan sonra atılmaları nedeniyle çöp dağlarını daha da büyütürler. Bunların yerine, tekrar tekrar kullanabileceğiniz iyi bir solunum maskesi alın. Bu maskelerin fiyatı biraz daha yüksek olsa bile solunum sisteminizin tıkanmasını önlerler.

Artık Üretmekten Kaçının!

Tutumluluk, çevre bilinci ve sağlığa uygunluk açısından en iyisi daima gerçekten gerektiği kadar malzeme satın almanızdır. Elinizde artık malzeme kalmaması için yüzeyleri tam olarak ölçün. Artıklar basitçe çöp kovasına atılamazlar. Vernikler ve boyalar çocukların erişemeyeceği konumda ve açık havada kurutulmalı ve sonra özel çöp grubuna atılmalıdır. Olabildiğince fırça temizleyicisi kullanmayın. Onun yerine, fırçayı bir gece suda bırakın ya da plastik bir torbaya koyun ve üzerini bağlayın, böylece fırçanız yumuşak kalır. Nemli boya işlemi sırasında ve sonrasında ortamı iyice havalandırın. Cildinize sıçrayan boyaları tinerle ya da fırça temizleyicisiyle çıkarın. Bu maddeler zehirlidir ve derinin içine işler. İnatçı kirler için özel el yıkama macunları vardır.

Ekolojik Ambalajlarla Daha Az Çöp

Çöpü önleyin : 
Örneğin ekolojik ambalajlarla, bunların üretiminde diğer ambalajlardan %80 daha az plastik kullanılmaktadır.

Bileşenlerin her biri yeniden kullanılabilir özelliktedir:
Polietilen folyo sarı çuvala veya değerli maddeler toplama merkezine, karton da kağıt konteynerine atılır.

Bir bilgi daha:
Vernik ve boya işleri sırasında zemini geri dönüşümlü malzemeden yapılmış folyayla ya da gazete kağıdı ile örtün.

Su tasarruf Çevrenin Korunması Demektir
Yeni bir banyo mu planlıyorsunuz? şunu düşünün : İçme suyu kaynaklarımız sonsuz değildir. Su tasarrufuna rezervuarı satın alırken başlayın : Bazı modeller %50' ye varan oranlarda su tasarrufu sağlamaktadır. Mutfağa ve banyoya su musluklarının yerleştirilmesi sırasında da su tasarrufu sağlayabilirsiniz. Mutfaktaki ve banyodaki musluklara ve duşunuza takacağınız yardımcılarla da sudan tasarruf edebilirsiniz. Özel aksamlı duş başlıkları su tüketimini geleneksel duşlara oranla yarı yarıya azaltmaktadır.

 

 

Dübel Tanıtımı

S-Dübel

Orjinal dübel.Sert İnşaat malzemeleri ve duvarlar için uygun. Ahşap ve panel vidaları ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Lambalar, Elbise Askıları, Raflar, Süpürgelikler, Hafif Dolaplar, Resimler ve daha pek çok şeyi monte etmek için uygun.

Üniversal Dübel FU

Tüm inşaat malzemeleri için kullanılır, Ahşap ve panel vidaları ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Örneğin Raflar, Hafif Dolaplar, Perde Kornijleri, Süpürgelikler ve lambaların monte edilmesi için uygundur.

Alçı Panel Dübeli GK

Sadece alçı panallerde kullanılır, panel vidaları ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Lambalar, Süpürgelikler, Anahtarlar, resimler, kablo Kofraları, Ahþap Finisaj şeritleri, vb.'nin monte edilmesi için uygundur.

Tam Yuvarlak Dübel UV

Tüm inşaat malzemeleri için kullanılır, Ahşap ve panel vidaları ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Duvar Rafları, Hafif Askı Dolapları, Kablo Kofraları, Lambalar, Kablo Kelepçeleri, Sabunluklar vb.'nin monte edilmesi için uygundur.

Havalı Blok Dübeli GB

Her türlü havalı blok için kullanılır, Ahşap vidaları ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Parmaklık, Konsol, Boru, Banyo Armatürleri, Ahşap yapılar ve asma tavanların monte edilmesi için uygundur.

Üniversal pencere ve kapı çerçevesi dübeli FUR

Tüm inşaat malzemeleri için kullanılabilir, Ahşap Latalar, Kirişler, Çerçeveler, Destek Yapıları, Konsollar ve köşe dirseklerinin monte edilmesi için uygundur.

Çivi dübeli N

Sert inşaat malzemeleri ve duvarlar için kullanılabilir. Çentikli çiviler temin edilir. Latalar, Çerçeveler, Süpürgelikler, Kablo kofraları, Folyolar ve profillerin monte edilmesi için uygundur.

Boşluklu Duvar NA

Tüm levha inşaat malzemeleri ve boşluklu duvarlar için uygundur. Ahşap ve panel vidaları ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Lambaların, rafların, perde kornişlerinin, resimlerin, elbise askılıklarının ve süpürgeliklerin monte edilmesi için uygundur.

Metal boşluklu duvar dübeli

Tüm levha inşaat malzemeleri ve boşluklu duvarlar için uygundur. Önceden takılmış vida ya da kancası mevcuttur. Anahtarlar, üst dolaplar, raflar, kazanlar, resimler, kablo kofraları, vb'nin monte edilmesi için uygundur.