Boya Halı ve Dekorasyon

Boya, Halı ve Dekorasyon ile ilgili tüm konu başlıklarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Duvar ve Tavan Boyama

Boyanın etkisi

Boya duvarları ve tavanları güzelleştirir ve uygunsuz inşa edilmiş odaları bile değiştirebilir; koyu , sıcak bir duvar boyası büyük bir odayı rahat ve sıcak bir oda gibi gösterir. Tavana koyu bir tonda boya uygularsanız uzun koridorlar kısalır. Buna karşılık açık pastel renkler, küçük odalardan büyük odalar yaratır.

Doğru rengin seçilmesi

Duvar ve tavan için üç dispersiyo boyasından seçim yapın: Sabit boyalar sıkı bir kıvama sahiptir, damlamazlar ve sıçramazlar. Bunlar hazır olarak karıştırılmış birçok renk tonunda satılmaktadır.

Sabit boyaların avantajları : Zeminin ve mobilyaların örtülmesi gerekmez ve boyama işleminden sonra temizlik yapılması gereği söz konusu olmaz. Kompakt boyalar yoğun kıvamlı olup damlamaları önlenmiştir. Kompakt boyalar da renk bakımından hazır karışımlar halinde satılır. Büyük yüzeyleri boyamak istiyorsanız sıvı disperisyonları kullanmanız gerekir. Zemini örtü kağıdı veya folyoyla örtün,pencere ve kapı çerçevelerine boyacı bandı yapıştırın. Yalnızca kaliteli rulo ve fırça kullanın. Kullanmadan önce fırçayı yıkayın ve bir parça zımpara kağıdına sürtün. Bu sayede boya yaparken fırçadan kıllar kopmaz.Yüksek tavanları boyarken boya rulosunu bir sapla uzatın. Duvarların üst kısımlarını merdivenden uzanarak boyayabilirsiniz.

Suda çözünebilen boyalar

Suda çözünebilen boyalar çevreyle dostturlar ve iyi örterler. Çabuk kururlar ve renklerini uzun süre korurlar. Hazır karışım boyaları gereğinden fazla karıştırırsanız daha sonra aynı renk tonunu elde etmeniz çok güç olur. Çalışırken boya rulosunu bir sıyırma ızgarasına sürterek boyaya bulayın, aksi alde çok fazla boya çeker.

Gereken boya miktarının hesaplanması

Ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğunu şöyle hesaplayabilirsiniz;

2 x oda genişliği + 2 x oda uzunluğu.

Bu değeri odanın yüksekliğiyle çarpın. Sonra pencere ve kapı alanlarını ölçün ve bu değeri demin elde ettiğiniz değerden çıkarın. Şimdi tavanın uzunluğunu ve genişliğini ölçün, böylece kaç metrekare yüzey için boya almanız gerektiğini bulursunuz.

Zeminin hazırlanması

Uzun süre dayanacak bir boya için önemli olan, kusursuz bir zemindir. Boyayı sürmeye başlamadan önce duvarın ve tavanın çatlaksız, kuru ve temiz olup olmadığını kontrol edin. Ham sıva tamamen kuruyunca üzerine boyayı sürebilirsiniz.

İki kat boya sürerek çalışın: Önce hafif inceltilmiş bir ön kat sürün, sonra son katı inceltmeden sürün.

Boyanın Sürülmesi

Boyayı sürmeye tavandan başlayın. Önce köşeleri, sonra da tavanla duvar arasındaki birleşme yerlerini bir radyatör fırçasıyla temizleyin. Sonra tavan yüzeyini boya rulosuyla dilim dilim boyayın. Şimdi sıra duvarlara geldi : Önce köşeleri ve kenarları, sonra da yüzeyleri radyatör fırçasıyla temizleyin . Boyayı yatay, düşey ve çapraz olarak, birbini örtecek şekilde sürün. Böylece çalışırsanız duvar boyası çok iyi örtecektir.

Çatlakların Doldurulması

Küçük Çatlakların Onarılması

Eski duvar kağıdı artıkları sökülürken genellikle duvarda hasarlar meydana gelir. Çatlaklar ve dübel delikleri gibi estetik kusurlar yeni duvar kağıdı veya boya uygulanmadan önce giderilmelidir.

Önce sıva tozunu ve serbest parçaları duvardan veya dübel deliğinden temizleyin. Bunu yapmanın en kolay yolu elektrikli süpürgenin mobilya fırçasının ucunu kullanmaktır.

Çok ince kılcal çatlaklar ve küçük delikler için iç yüzeylere özel ıspatul macununu uygulayın. Bu macun tüp içinde, kullanıma hazır olarak satılmaktadır. Duvar ve tavandaki tüm küçük onarım ipleri için uygundur. Spatul macununu doğrudan doğruya kuru, temiz alt zemine sürün. Ardından henüz nemli durumdaki macunu boyacı ıspatulu ile düzleştirin. Kuruduktan sonra düzeltilmiş yeri boyayabilirsiniz.

Büyük Deliklerin Kapatılması

Çatlaklar geniş, delikler büyükse, dolgu veya onarım macunu ya da hızlı donan çimento uygulanır. Dolgu macununu ambalaj üzerindeki talimatlara uygun olarak suyla karıştırın. Bir çalışma seansında kullanabileceğinizden fazla macun hazırlamayın. Dolgu macunu 1 saat kadar kullanılabilir durumda kalır ve sonra sertleşir. Çatlağa veya deliğe çiçek ya da çamaşır spreyi ile su püskürtün veya ıslak bir fırça sürün. Macun önceden ıslatılan onarım yerlerine daha iyi tutunur.

Dolgu macununu ıspatul ile deliklerin ve çatlakların içine sıkıca bastırın. Bu işi yapmak için 3 ile 4 seans çalışmanız gerekecektir. Her seanstan sonra onarım yerini tekrar kapatın. Her iki seansın arasında macun kuruyana kadar bekleyin. Tüm katların sertleşmesinden sonra üst yüzeyi pürüzsüz bir şekilde ıspatul ile düzleyin. Onarım yerinde hafif bir çıkıntı fark ederseniz macun fazlasını derhal uzaklaştırın.

Hızlı Donan Çimento ile Çalışmak

Hızlı donan çimento ile çalışacaksanız, onarım yerini yine ıslatmanız gerekir. Tozu, paket üzerindeki talimatlara göre suyla karıştırın. Çimento içeren ürünlerle çalışırken mutlaka iş eldiveni kullanmalısınız. Onarım çimentosu 5 dakikada sertleştiğinden hızlı çalışmalısınız. Onarım yerleri 30 dakika sonra işlenmeye hazır hale gelmiş olurlar. Hızlı donan çimento son dayanım değerine 24 saatlik bir sürede ulaşır. Asla farklı türdeki onarım ve düzleme macunlarını karıştırmayın.

Çatlakları yukarıdan aşağıya doğru doldurun. Yer döşemesini kirlenmekten korumak için bir folyoyu zamklı şerit ile döşemeye ve duvara tutturun. Karıştırma kaplarını ve takımları kullandıktan hemen sonra bol su ile temizleyin. Dolgu macununun iyice sertleşmesini bekleyin. Sonra onarım yerlerindeki çıkıntıları bir zımpara bloğu ile temizleyin. 120 numara zımpara kağıdı kullanın. Sertleşen macun üzerindeki engebeleri, onarım yerine bir lamba yaklaştırarak fark edebilirsiniz. Düzensiz yerlerde gölgeler oluşacaktır. Duvarın ve onarım yerlerinin, kağıt kaplama veya boyama gibi işlemler için eşit emme değerinde olmaları gerekir. Zımpara tozlarını temizleyin ve derinlik astarını sürün. Bu astar üst yüzeyi sağlamlaştırır ve kağıt tutkalının her yerde aynı oranda emilmesini sağlar.

Boyacı Şeridi

Macun işleminden sonra, fark edilebilecek boyuttaki büyük çatlakların boyacı şeridi ile kapatılması gerekir. Bu şerit, rulo halinde satılmaktadır. Böylece çatlağın ilerlemesini önlersiniz. Gevşek sıva parçalarını bir boyacı ıspatulü ile çatlaktan kazıyın. Sonra bir el fırçasıyla ya da en iyisi bir elektrikli süpürgeyle tüm kirleri temizleyin. Dolgu macununu ambalajda yazılı talimata göre karıştırın ve macunu ıspatul ile çatlağa uygulayın. Yukarıdan aşağıya doğru çalışın.

Macunun kurumasını bekleyin ve sonra bir fırça ile duvar kaplamaları için özel yapıştırıcıdan sürün. şimdi, çatlak ve çevresi çatlak bandıyla örtülür. Çatlak bandının iyice kurumasını bekleyin. İkinci bir kat özel duvar kaplaması yapışkanı sürün ve kuruma süresinin dolmasını bekleyin. Eğer duvar kağıdı yapıştırırken ince çatlakların kaldığını fark ederseniz, bunları kendinden yapışan çatlak giderme bandı ile örtün.

Çatlak giderme bandının üzerine hemen kağıt yapıştırabilirsiniz. Çatlak bandı ile giderilen çatlakların, kağıt, boya veya sıva işlemlerinden önce temizlenmesi gerekir. Biraz daha spatula macununu, topakları kalmayacak şekilde karıştırarak boyacı spatulası ile homojen bir şekilde çatlak bandına ve çevresine sürün.

Kuruduktan sonra çapakları ve engebeleri bir zımpara taşıyla kazıyın ve zımpara tozlarını fırçayla temizleyin.

Duvarların Sıvayla Süslenmesi

İç duvarlarda kağıt yerine dekoratif sıva: Desen seçenekleri pürüzsüz yüzeyden, evinizin ya da dekorasyonunuzun atmosferine uygun rustik yapıya kadar değişebilir. Mineral yapı sıvası veya zarif yüzeyler için rustik yapı sıvası : Mineral rulo sıvası farkedilir yapılar için uygundur.

Astarlama

Her sıvanın alt zeminin temiz, çatlaksız ve kuru olması gerekir. Sıvamak istediğiniz duvarları, tebeşirlenen veya kumlanan alt zeminleri sıvanın iyi yapışması için derinlik astarıyla bir fırça ya da bir boyacı fırçasıyla duvara sürün ve iyice kurumasını bekleyin en az 3 saat. Alt zeminin kartonpiyer ya da ahşap olması halinde bir mineral sıva astarı ile astarlayın. Mineral veya rustik yapı sıvası bir ovma tahtasıyla sürülür ve yayılır. Rulo sıvası çok farklı aletlerle daha sonra işlenebilir. Ham sıvaya şekil vermek için çok çeşitli takımlar kullanabilirsiniz, örneğin bir mala, bir delikli rulo, farlı büyüklüklerde fırçalar, spatul veya yapı ruloları. Piyasada satılan sıvalar sürülmeye hazırdır.

Sıvanın karıştırılması

Hazırlama basittir : Toz malzemeyi ambalajda yazılı talimata göre temiz suya dökün ve bir karıştırıcıyla karıştırın. Karıştırıcı matkabınızın önüne takılacak şekilde de olabilmektedir. Önemli: Karıştırılmış sıvının içinde topaklar bulunmamalıdır. Kısa bir olgunlaşma süresinden ve bir kez daha karıştırdıktan sonra sıvayı kullanabilirsiniz. Sıvayı yalnızca gerektiği kadar hazırlayın. Sıva çok uzun süre beklerse kusursuz olarak kullanılabilme özelliğini kaybeder.

Sıvanın sürülmesi ve işlenmesi

Tüm sıvalar bir ovma tahtasıyla duvara sürülür, homojen olarak dağıtılır ve düzeltilir. Ovma sıvalar sürüldükten sonra tane büyüklüğüne çekerler. Bundan sonra ovma sıvaya istediğiniz şekli ve yapıyı verebilirsiniz. Mineral yapı sıvasını bir malayla sürebilirsiniz. Ondan sonra plastik bir düzleştirici veya bir ovma tahtasıyla üzerinde çalışabilirsiniz. Böylece, zevkinize göre çapraz, istavroz veya yuvarlak yapılar elde edebilirsiniz.

Dekor sıvasıyla şekillendirme olanakları

Dekor sıvasıyla çalışırken duvarlarınızı ayrı ayrı ve yaratıcı bir şekilde şekillendirme olanağına sahip olursunuz. Dalgalar, daireler, üçgenler, çizgiler, zikzaklarla, ya da yalnızca parmak izlerinizle (tüm aile bireylerinizin katılması ve böylece duvarda ölümsüzleşmesi güzel bir fikir değil mi?) vurgular oluşturun. Parmaklarınızla, süngerlerle, kızartma kepçeleriyle, fırçalarla, kalın dişli bir tarakla ya da bir hamur raspasıyla çalışın. Bir süngerle, benekli bir duvar elde edersiniz; bir kabartma merdanesiyle ön plana çizgiler çıkarabilirsiniz, eski bir sünger rulo ince bir yapı, büyük bir tavan fırçası ise rustik bir yapı kazandırır. Iyi bir oda iklimi için sıva yalnızca güzel görünmez, kolay işlenmesi yanında da daha birçok avantajı vardır : Doğal bileşenlerin yüksek oranda olması ve yüksek difüzyon yeteneği sayesinde sıva inşaat biyolojisi açısından kusursuz bir oda iklimi sağlar.

Duvarlarda renk

Renkli mi seversiniz? O halde sıvayı sürmeden önce dispersiyon bazında (azami %5) tam tonlu boyalarla renklendirebilirsiniz. Daha güçlü renkleri, sıvanmış duvarları rulo veya fırça kullanarak dispersiyon boyasıyla boyayarak elde edersiniz. Önemli : Rulo veya fırça ile boyamaya, sıva yapılan duvar tamamen kurumadan başlamayın.

Kafes yapının sıvayla kombinasyonu

Kafes yapının görünür şekilde açıkta bulunduğu eski odalarda sıva özellikle ilginç görünür Burada sıva işlemine başlamadan önce tüm köşe, kenar, kiriş, eşi çıtası ve pencere doğramalarını dikkatle kapatın. Böylece daha sonra sıva lekeleri nedeniyle canınız sıkılmaz. Kafes yapının sıva işlemi sırasında şunu unutmayın : Çalışacağınız parça için gerekenden daha fazla sıva hazırlamayın, zira fazla miktar kurur ve kullanılamaz hale gelir. Sıvadan sonra yapıştırma şeritlerini yüzeyle dar açı yapacak şekilde çekerseniz zahmetsizce sökülürler. Bu işlem sırasında tane tane ilerleyin. Zemini de yeterli miktarda folyoyla örtün – sıva lekelerinin döşemeden temizlenmesi çok zahmetlidir.

Sıvayla çalışanlara yararlı bilgiler

Çalışma ve kuruma süreçlerinde ortamda daima iyi bir havalandırma sağlayın. Temiz hava yeni sıvanmış duvarınızın kuruma süresini kısaltır. Daha sonra yapacağınız işlere ancak sıva tamamen kuruduktan sonra geçin. Çimento içeren sıvalar higroskopiktir : su tutarlar. Bu arada cildinizin nemini de emerler. Bu nedenle, çalışırken daima eldiven takın. Sıva gözünüze kaçarsa derhal bol suyla yıkayın ve bir doktora başvurun. Daha iyisi: Koruyucu gözlük kullanın.

Duvar Kağıdı

Çiriş ve kağıtların kesilmesi kağıdınızı yapıştırmak için hangi çirişe ihtiyacınız olduğunu seçeceğiniz yeni duvar kaplamanız belirler. Doğru yapıştırma maddesinin seçilmesi duvar kağıdı işinde en önemli noktadır. Uygun çirişi ararken size ambalajın içinden çıkan prospektüs yardımcı olur. Çirişin sürülmesinde ilke şudur : çok ince sürmek yerine çok kalın sürün....

Çirişin sürülmesinde ilke şudur : çok ince sürmek yerine çok kalın sürün. Gerekirse çirişi her zaman suyla inceltebilirsiniz. Duvar kağıdını keserken yukarıda altı, altta dört santimetre fazlalık bırakmanız önemlidir. Kağıt şeridini arkası yukarıya bakacak şekilde masanıza açın . Ayırma çizgisinden bir duvar kağıdı bıçağıyla ya da makasıyla kesin. İlk kağıt şeridini diğerleri için şablon olarak kullanarak her defasında yeniden ölçüm yapmak zorunda kalmazsınız.

Kesilen şeritleri arka yüzleri yukarıya bakacak şekilde masaya serin. Bu sırada üst kenarlar solda bulunmalı ve şeritler masanın arka kenarıyla bitmelidir. Sonra en üstteki şeridi ön kenara kadar çekin. Ardından kesim yerini bir fırçayla ortadan kenarlara doğru homojen şekilde çirişleyin.

Şimdi şeridin birleştirilmesine sıra geldi. Alt kenardan iki üç santimetre kadar geriye kıvırın. Sonra şeridi kat kat katlayın. Üstte de iki üç santimetre kadar kıvırın ve ince kenarın çirişle temas etmemesine dikkat edin. Böylece tatsız çiriş lekelerinin oluşması önlenir. Kağıdı çevirirken uzun kenarların tam olarak üst üste gelmesine dikkat edin.

Desenli Kağıtlar
Burada kesme işlemi sırasında desenlerin denk gelmesine dikkat edilmelidir. Her şeridi yapıyorken, kenarlarda desenlerin birbirine uymasına dikkat edin. Pencere ve kapılardaki küçük alanları da kağıtlarken kağıdın konumuna dikkat etmelisiniz.

Kağıtların Yapıştırılması
Kağıtları yapıştırmaya geçmeden önce, zeminin sabit, kuru ve temiz olmasını sağlamalısınız. Duvarınız zaten pürüzsüzse inceltilmiş bir çiriş sürmeniz yeterli olacaktır. Pencere ve kapı çervrelerinin kağıtlanması Kağıt kururken çatlakların ve gerilmelerin oluşmaması için kağıtları köşe ve kenarlara tüm genişliğinde yapıştırmamalısınız. Yapıştırmadan önce gerekli genişliği ölçün ve kağıdı ona göre kesin. Düz duvarların kağıtlanması: Bir çekül yardımıyla duvarda düz bir çizgi çizin. Bu ilk şeridiniz için işaret çizgisidir. Çirişlenmiş çeridi her iki taraftan sağlam şekilde yukarıdan tutun ve işaret çizgisinin üzerine yerleştirin. Üstte kıvrılmış olan kısmın kıvrık kalmasına dikkat edin. şimdi şeridi dikkatle aşağıya doğru açın; bu sırada kenarın işaret çizgisiyle çakışmasına dikkat edin.

Sonra şeridi ortadan, yukarıdan aşağıya ve sonra da kenarlardan yanlara doğru bir duvar kağıdı fırçası yardımıyla dikkatle bastırın. İlk şerit yapıştıktan sonra alt kenardaki fazlalığı kesip alın. Diğer şeritleri yapıştırırken ilk şeride göre hizalayın. Ara sıra, şeritlerinizin tam düşey hizada yapışmadığını kontrol edin.

Semboller ve Anlamları
Duvar kağıdının arkasında ya da paketten çıkan bir etikette basılı semboller size kalite, özellikler ve çalışma şekli hakkında önemli bilgiler verir.
Sembollere ilişkin bazı ek bilgiler aşağıdadır :
1. Taze çiriş lekeleri nemli süngerle temizlenebilir.
2. Hafif kirlenmeler nemliyken silinebilir.
3. Kirlenmeler hafif sabunlu bir suyla temizlenebilir.
4. Kirlenmeler ayrıca yumuşak bir deterjan ve yumuşak bir fırçayla da temizlenebilir.
5. Kirlenmeler sertçe bir fırçayla da temizlenebilir.
6 - 10. Işık karşısında renk dayanımları farklıdır.
11. Yapıştırırken desene dikkat etmeyin 
12. Aynı desenle aynı yükseklikte yan yana getirilmelidir.
13. Bir sonraki şeridin üzerindeki desen her seferinde yarım boy kaydırılmalıdır
14. İki kağıtta bir başaşağı edin
15. Çirişi kağıda sürün 
16. Kağıdı değil zemini çirişleyin
17. Kağıdın arka yüzüne, kısa süreli sulamayla aktive olan çiriş sürmeyin sulamayla aktive olan çiriş sürmeyin
18. Bu kağıt, renovasyon sırasında artık bırakmadan sökülür Kağıdın üst katı kuru olarak ayrılır
19. Alt kısım hurda kağıt olarak duvarda kalır
20. Kağıt suyla yumuşatılır ve spatülle sökülür
21. Kabartma desenler yapıştırma sırasında kaybolmaz Bindirme bölgesinde (yak. 5-8 cm)
22. Her iki şerit kayar ayaklı bıçakla dikey olarak kesilir
23. Sert-esnek yüzeyli yüksek dirençli özel duvar kağıdı

Kaç rulo duvar kağıdına ihtiyacım var ?
Kaplanacak Odanın Çevresi :   mt 6 10 12 15 18 20 24
Odanın Yüksekliği : 2.10 - 2.35 mt 3 5 6 8 9 10 12
Odanın Yüksekliği : 2.40 - 3.05 mt 4 7 8 10 12 14 16
Odanın Yüksekliği : 3.10 - 4.0 mt 5 9 11 12 17 19 23
                     
Rulo Ölçüsü : 10.06 x 0.53 mt                
Duvardan Duvara Halı

Belki de halınızın desenini ya da rengini artık beğenmiyorsunuz; ancak, beğenseniz bile, halınızın üzerinde uzun süre kullanımdan kaynaklanan yürüme yolları belirginleşmiş.

Gelin halınızı birlikte değiştirelim...

Zeminin Hazırlanması
Zemin kuru, sağlam, temiz, çatlaksız ve düzgün olmalıdır. Her şeyden önce parke, PVC kaplama ve plastik levhaları iyice temizleyin ve bakım mumu artıklarını uzaklaştırın.

Yapıştırma Bandıyla Döşeme
Bandı seçerken halının arkasına dikkat edin ve zeminin zorlanma durumunu değerlendirin. Farklı halı sırtlarına ve ayrıca normal, fazla ve yüksek (örneğin merdivenlerde) zorlamalara uygun bantlar mevcuttur. Döşeme işleminden önce süpürgelikleri sökün - bu işlemi dikkatle yaparsanız süpürgeliklerinizi yeniden kullanabilirsiniz. Döşeme bandını halının kenar bölgesinde zemine yapıştırın ve dikkatle ovun. Halıyı açın, bir gün o halde bekletin - böylece halı döşeneceği yere alışacaktır. Sonra halıyı kabaca kesin ve yeniden rulo şeklinde geriye toplayın. Sonra döşeme bandının üzerindeki koruyucu kağıdı çıkarın ve halıyı bandın ortasından bastırın. Son olarak, halının kenarlarını dikkatle kesin.

Merdiven basamaklarında yapışma gücü yüksek olan döşeme bandı kullanın. Halının hava yönüne dikkat edin. Bu yön halının arkasında bir okla gösterilmiştir. Hav yönünü halının yüzeyinde de kontrol edebilirsiniz. Elinizi gezdirdiğinizde hav yönünde halıyı pürüzsüz gi.i hissedecek, aksi yönde ise halı elinizi engelleyecektir

Sabit Yapıştırma
Halıların sabitlenmesi halıda kabarma ve dalgalanmaları önler. Halının arka yüzeyi ve maruz kalacağı zorlanma durumu için uygun olan bir yapıştırıcı seçin. Avantaj: Halı önrünü tamamlayınca sökülmesi kolay olur. Tespit malzemesi ve halı sırtından kalan artıkları normal bulaşık detarjanı ve suyla çıkarabilirsiniz. Ancak, halıyı ahşap bir döşemenin üzerine monte edecekseniz zeminin su dayanımını kontrol edin. Halı rulosunu açın, kabaca kesin ve odanın ortasına kadar tekrar dürün. Sıvıtespit malzemesini bir merdaneyle sürün.

Yapıştırıcının 5-15 dakika kadar bir süre havalanmasını bekleyin. Bu süre, zeminin emme kapasitesine bağlı olarak değişir. Sonra halıyı henüz ıslak durumdaki yapıştırıcı banyosunun içine serin.

Şimdi halının öbür yarısını odanın ortasına kadar dürün. O kısma da bir merdaneyle zeminin üzerine kavisler çizerek yapıştırıcı sürün. Halının arka yüzeyinin yapıştırıcıyla tamamen ıslanmasını sağlayın.

Burada da yapıştırıcının havalanmasını bekleyin, 5-15 dakika geçtikten sonra halıyı nemli yapıştırıcının içine açın. Bir döşeme makasıyla kenarları düzeltin ve süpürgelikleri çivileyin.

Raylar
Oda geçişlerinde ve kapılarda döşeme kaplamasının değiştiği yerleri raylarla gizleyin. Renk olarak halıyla uyumlu, plastik veya metal raylar mevcuttur. Rayları zemine dübeller ve vidalarla sağlam şekilde tutturun.

 

Doğru Ölçü

Odanın uzunluğunu ve genişliğini bir krokiye yazın, pencere, radyatör ve kapı hücrelerini işaretleyin. Duvar çıkıntılarına da (örneğin bacalara) dikkat edin. Parça parça çalışmaktansa, duvardan duvara halıyı toplu halde satın alın ve artan parçaları paspas olarak kullanın; dikişlerden olabildiğince kaçının. Duvardan duvara halılar çeşitli şekillerde döşenebilir. En kolayı, yapışkan bantla döşemektir. Bunun için, ne kadar banda ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Yalnızca kenarları yapıştırmak isterseniz, oda uzunluğunun 2, oda genişliğinin ise 3 katını alın. Büyük odalarda boy ve en yönlerinde bir veya daha çok sayıda ek şerit yapıştırılmasına izin verilir.

Halının hangi kullanımlara uygun olduğuna ilişkin bilgiler

Piyasada tahminen 3000 kadar değişik duvardan duvara halı satılmaktadır. Hammaddeler ve üretim şekilleri bu halıların kullanım özelliklerini belirlerler - uzman olmayanlar için bunu anlamak güçtür. TSE damgası seçiminizi yaparken size yardım eder. Ayrıca bazı ek özellikler de test edilmektedir. Halıların altında yer alan ve sayıları beşe kadar çıkabilen semboller, halının hangi kullanımlara uygun olduğuna ilişkin bilgi sağlar...

Halı zararlı madde testi yapılmıştır işareti üzerinde zararlı madde, emisyon ve koku oluşturma özelliği testleri yapılmış olan kalitelere verilmektedir. Bu etkileri taşıyan halılar pentaklorfenol, formaldehit, sağlığı tehdit eden pestisitler, bütadienler veya vinilklorür gibi zararlı maddeler içermezler ve üretimlerinde ne asbest ne de uçucu floraklorohidrokarbonlar kullanılmıştır.

Şimşek sembolü halının antistatik özelliğe sahip olduğunu belirtir. Böyle halılarda elektrostatik yük birikmez. Bu özellik, örnegin odada bilgisayarla çalışacaksanız önemli olabilir. Mobilya tekerleği sembolü, halının büro sandalyelerine dayanıklı olduğunu gesterir. Merdiven sembolü halının merdivenler serildiğinde deforme olmayacağını anlatır. Yerden ısıtma sembolü, halının yerden ısıtma borularının geçteği zeminler döşenebileceğini söyler. Su musluğu sembolü, halının nemli mekanlar için uygun olduğunu ve ayrıca banyoya da döşenebileceğini anlatır.

Halkalı ve Kordonlu Perdeler

Uzunlamasına bastırmadan önce, kumaş kenarını kesin. Kumaşın alt kenarını 10 cm genişliğinde içe kıvırıp bastırın.

Üst kenarını ise ya 3-5 cm içe kıvırıp bastırın ya da uygun renkte başka bir kumaşla kapatın. Halkaları sağdan başlayarak eşit aralıklarla takın.

Asma alternatifleri

İlk halkadan pamuklu bir ip veya bant geçirin. Sonra askının üzerinden atlatıp bir sonraki halkadan geçirerek devam edin. Halkaların arasından bir tel geçirin . İstediğiniz uzunlukta ve halkaların adedi kadar ip veya bant kesin. Her bir bant ile halka ve askıyı birbirine bağlayın. Perdenin ön tarafına gelecek şekilde şık bir düğüm atın ya da kurdela gibi bağlayın.

İçi Elyaflı , Kontrast Pervazlı Perde

Perdenin ve elyafın uzunluğunu tesbit edin. İnce elyafı, perde kumaşından 24 cm daha geniş ve 24 cm daha uzun kestirin.

Elyafı (A) yere yayın ve perde kumaşını da (B) onun üzerine açın (kumaş içleri üstüste gelsin). Elyafın kenarları perdenin altından 12 cm dışarı taşmalıdır.

Kumaşları birbirine iğneleyin ve perde kumaşını elyafa dikin.

Sonra elyaf kenarlarını (üst kenar hariç) dışa kıvırın. Uçlarını bir kez daha ince kıvırıp ütüleyin ve iğneleyin. Kumaşları içten birbirine dikin.

Son olarak üst kenardaki elyafı öne çevirin, ucunu ince kıvırın ve içten dikin. Dikiş yerinin 4 cm yukarısından bir daha dikin. Böylece askı için bir oluk açmış olursunuz.

 

İçi Elyaflı Pileli Perde Eteği / Tacı

Perde askısının uzunluğunu, köşeleri de katarak ölçün ve buna % 120 ilave edin. Yani eğer eteğin / tacın hazır uzunluğu 1 metre olacaksa, 2.20 metre kumaş gerekecektir. Eteğin / tacın yüksekliğini yaklaşık 40 cm olarak hesaplayın. Ayrıca bir o kadar da ince elyaf gereklidir.

Perdenin ve elyafın kumaşlarını aynı ebatlarda kesin ve içten birbirine dikin fakat bir kenarını dikmeden bırakın. Yüzünü çevirin, ütüleyin ve dikişşiz kenarı elde içe kıvırıp dikin.

Kumaşı yüzüne doğru 1 cm kıvırın ve ütüleyin.

Üst kenarın iç kısmına pileli perde bandı dikin.

Pileleri çekin ve güzel görünmeleri için ütüleyin.

Perde Taçları İçin Kolay Örnekler

Perdeyi, bastırma payı hesaplayarak ölçün.

İnce kumaşlı perdeler veya tüller için, tacın üst ve alt kenarlarını ince bastırmak kafidir. 1 cm genişliğinde içe kıvırın ve ütüleyin. Sonra 1.5 cm genişliğinde bir kez daha içe kıvırıp bastırın.

Taç her iki ucundan kancalarla tutturulacaksa, üst kenarı yukarıda tarif edildiği gibi bastırmak doğru olur. Alt kenarı ise 6-10 cm genişliğinde bastırmak gerekir.

 

Düz İskemle Kılıfı Dikme

Düz iskemle kılıfı için, çift enden 1.5 m uzunluğunda kumaş gerekmektedir. Çekmeye karşı önlem olarak, mümkünse kumaşı önceden yıkayın.

 

İskemlenin sırta gelen kısmının ön ve arkadan ölçüsünü alın. Oturağının derinliğini, genişliğini ve oturma yüksekliğini ölçün. Kılıfın altının nereye kadar geleceğini (yere kadar, yerden yukarıda vs.) tespit edin. Kumaşı biçki-baskı payı ayırarak (biçki payı 1.5 cm, baskı payı 6-8 cm) kesin ve parçaları şekildeki gibi birbirine teyelleyin. Dikmeden evvel kılıfı iskemlenin üzerine geçirip kontrol edin. Gerekirse düzeltmeler yapın.

 

Kılıf nasıl dikilir ?

1- Oturağın üzerine gelecek kumaşın yüzünü, sırtlığın ön kısmına gelecek kumaşın yüzüyle üstüste koyup dikin.

2- Oturağa gelecek kumaşın yüzünü, ön alta gelecek kumaşın yüzüyle üstüste getirip dikin.

3- Aynı şekilde yan altlara gelecek kumaşları da oturağa gelecek kumaşın sağ ve soluna dikin.

4- Ön sırta gelecek kumaşın yüzünü, arka sırta gelecek kumaşın yüzüyle üstüste getirip dikin.

5- Sırt kısımlarının yanlarını içten birbirine dikin.

6- Kılıfın alt kısımlarını bastırın.

7- Kılıfın alt kısımlarının kenarlarını içten birbirine dikin.

8- Kılıfı düz çevirin.

İçi Elyaflı Cırtcırt Bantlı Perde Eteği / Tacı

Kumaş :

 

Perde askısının uzunluğunu, köşeleri de katarak ölçün ve eteğin / tacın yüksekliğini yaklaşık 40 cm olarak hesaplayın. Ayrıca bir o kadar da ince elyaf, cırtcırt bant ve ütülenebilir tela gereklidir.

Perdenin ve elyafın kumaşlarını ve telayı aynı ebatlarda kesin ve telayı perde kenarının içine ütüleyerek yapıştırın. Perde kumaşını ve elyafı içten birbirine dikin, fakat bir kenarını dikmeden bırakın.

Yüzünü çevirin, ütüleyin ve dikişsiz kenarı elde içe kıvırıp dikin. Cırtcırt bandın bir yüzünü perde içine dikin, diğer yüzünü perde askısına tutturun.

Stor Perde

Gerekli malzeme:

İstenen ebatta kumaş + enden 4'’er cm biçki payı ve boydan 20 cm baskı payı.

Uzunluğu perde eni kadar olan iki adet 2 cm eninde, 1 cm kalınlığında çıta. Stor perde bandı (perdenin dikilmiş halinin en az 4 misli uzunluğunda). Vidalı halkalar. Geniş cırtcırt bant.

Kumaşı boyundan, her iki taraftan 2 cm genişliğinde bastırın. Üst ve alt kenarları iki kez içe kıvırın ve iğneleyin.

Kumaşın yüzüne stor perde bandını yaklaşık 30 cm aralıklarla üç yerden boylamasına dikin. Hep en üste bir halka gelecek şekilde dikmeye başlayın. Halkalar hep birbirlerine paralel durmalıdır.

Kumaşın üst ve alt kısımlarına çıtalar için oluklar dikin.

Perdenin kolay takılıp çıkartılabilmesi için üst kenarına cırtcırt bant yapıştırılabilir. Bandı perdenin ön yüzüne gelecek şekilde çıtaya yapıştırın.

Çıtaları oluklara geçirin ve açık kenarları elde dikerek kapatın.

Çıtaların altlarına stor perde bandıyla aynı hizaya gelecek şekilde halkaları vidalayın. İpleri perdenin arkasından, sağdan sola doğru halkalara geçirin. Önce her bir ipi, en alttaki stor bandı halkasına sıkıca bağlayın, perde bandı boyunca yukarı doğru halkalardan geçirin ve en üstteki vidalı halkadan geçirip sola yatırın.

Sonra ipleri, perde çekme ipi olarak kullanılacak şekilde birbirine bağlayın.

Rulo Yastık

Rulo Yastık (20 x 50 cm)

Çift enden 50 cm kumaş gerekli

22 cm çapında iki daire kesin. (1 cm biçki payı vermeyi unutmayın)

52 x 42 cm büyüklüğünde bir dikdörtgen kesin.

 Kumaşı uzunluğuna ve içten, boru görünümü alacak şekilde dikin. Hattın ortasında 15 cm'’lik bir kısmı dikmeden bırakın.

 Borunun her iki ucuna bir daireyi içten 1'’er cm biçki payı bırakarak dikin.

 Yastığı yüzünü çevirin, içini elyaf ile doldurun ve açık kalan kısmını içe kıvırın ve elle bastırın. Dilerseniz yastığı kumaş ile kaplatabilir, bir büyük düğme ile veya bir kurdela ile süsleyebilirsiniz.